XVII Regionalny Konkurs Językoznawczy

Już XVII raz mamy zaszczyt zaprosić Państwa na Regionalny Konkurs Językoznawczy “Z Norwidem ku poprawnej polszczyźnie”.


Jest on zaadresowany do starszych uczniów Szkół Podstawowych regionu częstochowskiego.
Jego cel to
popularyzowanie pięknej, poprawnej polszczyzny wśród młodzieży.


Konkurs odbędzie się 19 lutego 2020r. w godzinach 9.00 – 12.00 w auli IX LO im. C.K. Norwida w Częstochowie przy ulicy Jasnogórskiej 8.  


Zgłoszenia proszę kierować na adres: psorka10@wp.pl do 10 lutego 2020r.
W zgłoszeniu prosimy podać imiona i nazwiska uczestników oraz nauczycieli, którzy przygotowali ucznia, a także nazwę i adres szkoły. Pragniemy poinformować, że z jednej placówki może zgłosić się maksymalnie sześciu uczestników.


Konkurs, jak co roku, będzie składał się z dwóch etapów, gdzie: pierwszy – pisemny to test językowy, a drugi to prezentacje ustne na wylosowany temat, do którego przystąpi dziesięciu najlepszych uczniów, wyłonionych po etapie pierwszym.
Każdego laureata czekają nagrody, a wszystkich pozostałych uczestników – okolicznościowe pamiątki.
Nauczyciele-poloniści również zostaną uhonorowani.
Ewentualnych informacji udziela Katarzyna Bodziachowska pod nr 515700962.


Serdecznie zapraszamy – organizatorzy


Święta w Polsce oczami studentki Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego

W lekcjach języka rosyjskiego w naszej szkole uczestniczy stażystka z Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego Natalia Spirina, która przebywa w semestrze zimowym roku akademickiego 2019/2020 na stażu w Uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie.

 Natalia zamieściła na stronie  uniwersytetu krótkie sprawozdanie ze spotkań świątecznych w Polsce. Oto treść zamieszczonego sprawozdania:
“Niedawno obchodziliśmy takie wyjątkowe święta jak Nowy Rok i Boże Narodzenie. Z tej okazji studentka trzeciego roku wydziału pedagogiki i psychologii MPGU Natalia Spirina podzieliła się swoimi wrażeniami. Przypomnijmy, że w tej chwili Natalia odbywa staż w uniwersytecie im. Jana Długosza w Częstochowie. W ciągu ostatniego miesiąca Natalia organizowała i przeprowadziła kilka warsztatów dotyczących  dekorowania świec. Jeden z nich odbył się w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Cypriana Kamila Norwida w Częstochowie. Uczniowie z chęcią wzięli udział w tworzeniu takich prezentów na szkolny kiermasz. Z okazji zbliżającej się Wigilii Natalia bardzo się ucieszyła z możliwości udziału w koncertach świątecznych, które odbywały się w liceum oraz klasztorze Jasnogórskim. W programie udział wzięli: orkiestra muzyczna, chór szkolny, szkolni aktorzy z jasełkami, a także wystąpił biskup z uroczystą przemową oraz życzeniami świątecznymi.

Natalia uważa, że poznawanie innych kultur jest jednym z najważniejszych warunków poszerzenia naszych zdolności poznawczych.

Podczas kolejnego wydarzenia, którym była Wigilia, studentka miała okazję poznać tradycje świąt katolickich. Na świątecznym stole znalazły się polskie dania narodowe: barszcz czerwony, różnego rodzaju dania rybne oraz babka wigilijna. Warte podziwu było to, że wszyscy zebrani śpiewali kolędy w różnych językach: polskim, angielskim, rosyjskim a nawet niemieckim. Jednak staż zimowy, trwający semestr dobiega końca.

Natalia wyraża podziękowania za wsparcie i przedstawione możliwości oddziałowi Współpracy Międzynarodowej MPGU, wydziałowi Pedagogiki i Psychologii, w szczególności pani Marii Dmitrijevnie Batajevoj, kuratorowi programu oraz pani profesor Urszuli Czerniak jak również i nauczycielce języka rosyjskiego jako języka obcego pani profesor Bożenie Pindus.

Wymiana studencka to wyjątkowy czas, który może zmienić życie każdego oraz podarować сenne doświadczenie.

Oryginał: https://liblink.pl/ZXbK315A31

Jedenasta edycja – Uniwersytet w Bibliotece

Za nami cztery ciekawe spotkania w Bibliotece Miejskiej. W ramach współpracy Biblioteki oraz Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego w Częstochowie, nasi uczniowie mają możliwość zapoznania się z przeróżnymi zagadnieniami.

Do tej pory omówiono skomplikowane drogi do niepodległości; dawną kulturę komunikacji popularnonaukowej; była krótka rzecz o Sokratesie i niezwykle interesująca pierwsza lekcja języka chińskiego.

Przed nami jeszcze o tym, kiedy i i jak w naszym mieście argument siły dominował nad siłą argumentu; o uprzejmości językowej na co dzień oraz o fenomenie muzyki rockowej.

Osoby chętne do uczestniczenia w zbliżających się spotkaniach, mogą zapisać się na listę uczestników w bibliotece szkolnej.

Harmonogram XI edycji.

Zachęcamy i zapraszamy 🙂

Konkurs “Ars Astronomica”

W dniu 7 stycznia 2020 roku w Planetarium WNŚPiT UJD w Częstochowie odbyło się rozdanie nagród w międzynarodowym konkursie “Ars Astronomica”.


W kategorii prace płaskie trzecie miejsce zajęła Alicja Kazik, a wyróżnienie otrzymała Martyna Radosz.


W kategorii prace przestrzenne trzecie miejsce zajął Dawid Augustynowicz.

Gratulujemy!

Turniej Małych Form Teatralnych o Puchar Dyrektora IX L.O. im. C.K. Norwida

Turniej był skierowany do uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej.

Zadaniem grup uczestników było zaprezentowanie krótkiego przedstawienia w języku angielskim lub też z fragmentami w języku angielskim.

Do konkursu zgłosiło się siedem drużyn z sześciu szkół podstawowych. Wszystkie występy odznaczały się bardzo wysokim poziomem zarówno artystycznym jak i językowym.

Całe wydarzenie przebiegło w bardzo miłej atmosferze i liczymy na to, że stanie się imprezą cykliczną.

Główną nagrodę, czyli puchar Dyrektora IX L.O. wygrała S.P. ze Starego Kocina.

Organizatorkami konkursu były p. prof. Katarzyna Bodziachowska, p. prof. Ewa Konieczna i p. prof. Magdalena Miśkiewicz. W jury obok organizatorek zasiadała także p. prof. Małgorzata Świerczyńska.

Olimpiada Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności

W  grudniu 2019 r., na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie, odbył się II etap (okręgowy) IV Olimpiady Wiedzy o Bezpieczeństwie i Obronności. 

Celem przedsięwzięcia było wyłonienie 10 osób, które będą reprezentować województwo śląskie w III etapie Olimpiady.

Do etapu centralnego zakwalifikowało się sześciu uczniów IX Liceum Ogólnokształcącego im. C. K. Norwida: Miłosz Olszewski I B, Przemysław Orlikowski I B, Michał Staniec I aP, Łukasz Piłat I E, Patryk Orlikowski I B, Adrian Czechowski I B. Opiekun: p. prof. T. Morawiec.

Gratulujemy !

Izba Pamięci Narodowej

Nasza społeczność po raz kolejny dowiodła wierności wobec nauki Cypriana Kamila Norwida, który powiedział: Przeszłość to jest dziś, tylko cokolwiek dalej.


Otóż, na przełomie listopada i grudnia 2019 roku w murach IX LO powstała

IZBA PAMIĘCI NARODOWEJ.

Mieści się w sali języka polskiego nr 122 na drugim piętrze i zajmuje ledwie tylną ścianę klasopracowni, jedną i tylną, ale jakże symboliczną i jakże bogatą w treści. Oto w rzekomym brzozowym lesie znajdują się ważne dla nas – Palaków znaki. Stary regał wypełnił się ilustracjami pięknych, ale i dramatycznych bitewnych chwil naszych przodków. Od góry spoglądamy na zwycięskie: Grunwald i Kircholm, potem powstanie kościuszkowskie, następnie romantyczne zrywy niepodległościowe i wielkie, chwalebne dla nas, potyczki XX wieku. Obok siebie wynotowane są: bitwa o Anglię, pod Monte Cassino i powstanie warszawskie. Brzozowa gablota robi wrażenie.
Po środku naszej patriotycznej i wspomnieniowej ściany rosną wysokie brzozy, a przed nimi stoi brzozowy katyński z Matką Boską i Chrystusem z raną od pocisku widoczna z tyłu głowy.
Tuż obok okien znajduje się tryptyk niepodległościowy poświęcony OJCOM NASZEJ WOLNOŚCI, a nad ich portretami brzmi napis: Niepodległość znaczy wolność.
Środek górnej przestrzeni wypełniają portrety niezwykłych Polaków: wodzów, żołnierzy, polityków, mężów stanu i artystów, których działalność miała charakter narodowy.


Ekspozycję przygotowali uczniowie klas: IIIf, IcP i IdP pod kierunkiem i z pomocą pani dyr. Marleny Karewicz i pani prof. Katarzyny Bodziachowskiej, którym serdecznie dziękujemy.


Nasza szkolna IZBA PAMIĘCI zdobyła I miejsce w konkursie ogłoszonym przez częstochowski Urząd Miasta.